Popularne posty

Pamiętniki Wampirów (seria) - L. J. Smith / Autor widmo

Tytuł: Pamiętniki Wampirów
Autor:  L. J. Smith/autor widmo
Seria: Pamiętniki Wampirów
Tom: 1-10
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron:
Dwa wampiry. Dwaj nienawidzący się bracia. I piękna dziewczyna, której obaj pragną... Elena: piękna i popularna, może mieć każdego chłopaka.
Stefano: tajemniczy i mroczny, wydaje się jedynym chłopakiem odpornym na wdzięki Eleny.

Damon: seksowny, niebezpieczny i opętany żądzą zemsty na Stefano - bracie, który go zdradził. Połączy ich uczucie, które może się okazać równie zabójcze jak blask słońca...

"Pamiętniki wampirów" to jedna z najdłuższych serii, jakie posiadam w swojej kolekcji. Zaczęłam ją czytać mając około 14 lat, jednak dopiero w wieku lat 19 ją dokończyłam. Słyszałam wiele opinii na temat tej serii, niektóre pochlebne, inne wręcz przeciwnie. Ale czy warto ją przeczytać?

"Pamiętniki Wampirów" to seria składająca się z 10 tomów (łącznie jest to 14 części). Pierwsze cztery tomy zostały napisane przez Lisę Jane Smith (autorka m.in. "Wizji w Mroku" oraz "Świat Nocy"), kolejne wyszły spod pióra autora widmo. Stylem wiele się od siebie nie różnią. Zarówno jednego jak i drugiego autora czyta się przyjemnie i łatwo. 

Jedną z podstawowych rzeczy w serii jest fakt, że ciągle coś się dzieje. Każda książka ma swoją niepowtarzalną fabułę, którą skupia się na innym wrogu głównych bohaterów. Czy to Katherine, Klaus, Fantomy czy kitsune. Każdą z części możemy traktować jak zamkniętą całość pewnego problemu. Jedyna rzecz, która pojawia się ciągle to trójkąt miłosny Stefano, Eleny oraz Damona. Jest to wątek, który łączy ze sobą wszystkie części w całość. 

Skupmy się teraz na bohaterach, których jest wielu. Każda osoba jest niepowtarzalna i wnosi coś cennego dla reszty.  Meredith jest głosem rozsądku całej grupy. Bonnie to drobna, ale zadziorna osóbka, która dodatkowo potrafi czarować. Pani Flowers otacza wszystkich ciepłem i miłością, która pokazuje bohaterom, że czynią dobrze, daje im także swoją opiekę. Carolina i Tyler są rządni zemsty, typowe czarne charaktery. Damon to wszystkim dobrze znany rządny krwi wampir. Jednak jeśli dzieje się krzywda komuś, kogo kocha potrafi oddać za tą osobę życie. Stefano jest "dobrym" wampirem, który pije krew zwierząt i żyje wiecznymi wyrzutami sumienia. Elena jest dziewczyna z dobrego domu, królową szkoły. Każdy chciałby zamienić się z nią na miejsca i choć jeden dzień spędzić w jej skórze. 

Wszyscy bohaterowie zmieniają się z tomu na tom. Bonnie stała się odważniejsza i pewniejsza siebie. Meredith otworzyła się przed przyjaciółmi. Damon przestał być egoistą, Stefan zaprzestała użalania się nad sobą. Jednak największą przemianę z wszystkich bohaterów przeszła Elena. Poznajemy ją jako dziewczynę pewną siebie, która myśli, że może mieć wszystko. W trakcie następujących po sobie wydarzeń zmienia swoje spojrzenie na świat, aby w ostatnim tomie pokazać, że już nie stawia siebie na pierwszym miejscu, a świat i dobro ogółu.

Jednak "Pamiętniki wampirów" to nie tylko romans braci Salvatore i Eleny. Jest to także wiele ciekawych wydarzeń, miejsc oraz stworzeń. Bardzo podobał mi się wątek ukazany w czwartym tomie - Mroczne Wymiary. Jest to naprawdę piękne (oczywiście dla mnie) miejsce. Pełno w nim przemocy wobec ludzi, jednak ma w sobie coś magicznego. Cudowne widoki okraszone wiecznie zachodzącym, czerwonym słońcem to coś, co pobudza moją wyobraźnię do granic możliwości. Jest to także miejsce, w którym wielu z bohaterów przeżywa jedne z największych przemian swojego życia. Zmienia się pogląd bohaterów na życie, stają się dojrzalsi i podejmują coraz mniej pochopne decyzję. 

Kolejny wątek, którego nie spotkałam w żadnej innej książce to medyczne wampiry. O co chodzi? Mianowicie chodzi o projekt pewnego człowieka, który postanawia za pomocą medycyny stworzyć własne wampiry, które stałyby się niezniszczalne. I udaje mu się to. Medycznych wampirów nie da się zabić za pomocą kółka, który dla normalnego "maturalnego" wampira jest wyrokiem śmierci. Istnieje tylko jedna rzecz, którą może je zabić. Jest to odtrutka, która jest strzeżona.

"Pamiętniki Wampirów" to rozległa seria książek i może nie spodobać się każdemu. Jest lekka do czytania, akurat na umilenie sobie coraz dłuższych już wieczorów. Dużo w niej wątków romantycznych, które jednak przeplatają się z ciekawymi wątkami fabuły. Mi osobiście seria się podoba i polecam ją osobom, które lubią książki z działu młodzieżowego, oraz paranormal romance. Na długo zostanie w moim sercu, kiedyś na pewno do niej wrócę. Jak dla mnie jest ona godna do polecenia, jednak nie należy do ambitnej literatury. Ot, proste czytadło, które potrafi wciągnąć. Jednak jak najbardziej polecam.

Moja ocena: 8/10

1 komentarz:

Copyright © 2014 Chwila dla książki , Blogger