Popularne posty

Demony. Pokusa - Lisa Desrochers

http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/beletrystyka-dla-mlodziezy-15/demony.-pokusa_65,6174,6138.htmlTytuł: Demony. Pokusa
Autor: Lisa Desrochers
Seria: Demony
Tom: 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ilość stron: 368
Opis wydawnictwa:
Frannie pochodzi z wielodzietnej katolickiej rodziny, a jej rodzice są ludźmi bardzo zasadniczymi. Dziewczyna najlepiej dogaduje się z ukochanym dziadkiem, wdowcem i pasjonatem starych aut. Jest pewna, że ostatni rok w liceum będzie równie monotonny jak poprzednie, gdy do jej klasy trafia niezwykle atrakcyjny Luc Cain. Nikt nie podejrzewa, że przysłany z piekieł Luc jest demonem. Ale niebiosa mają inne plany. Do walki z mocami piekielnymi staje równie pociągający Gabe.
Powieść „Demony. Pokusa” już od dawna znajdowała się na mojej liście książek, które koniecznie muszę przeczytać. Okładka wygląda bardzo dobrze a opis tylko zachęca do przeczytania. Główny temat to jak w większości fantasy walka odbywająca się pomiędzy dobrem a złem. Głównie wybór pada na dobro i jest to prosta decyzja. Jeśli jednak mamy świadomość, że mimo opowiedzenia się za dobrem będziemy w pewnym sensie niewolnikami naszego wyboru to nie jest on taki prosty.

Powieść opowiada o Frannie – siedemnastoletniej dziewczynie wychowanej w niezwykle katolickiej rodzinie. Była ona spokojną dziewczyną, umawiała się na randki, spotykała z przyjaciółkami. Jej życie jest bardzo spokojne, do czasu poznania tajemniczego Luca. Jak łatwo można się domyślić ta znajomość zmieni całkowicie życie Frannie.

Luc to postać naprawdę barwna. W miarę rozwoju akcji powieści poznajemy go coraz lepiej. Sprzyja temu między innymi narracja książki prowadzona z punktu widzenia tej postaci. Dowiadujemy się, że jest on demonem wysokiego stopnia, który został wysłany z piekła, aby oznaczyć duszę Frannie dla diabła. Jednak mimo swojej piekielnej natury oraz wieloletniej praktyki w zawodzie popełnił jeden błąd. Zakochał się. Zakochał się w zwykłej, ludzkiej dziewczynie.

Wracając do Frannie. Jest ona przeciętną dziewczyną z katolickiej rodziny. Jednak po jej zachowaniu nie powiedziałabym, że jej rodzina wierzy. Dziewczyna w wieku 16/17 lat może wychodzić z chłopakiem, którego ledwo poznała gdzie tylko chce. Spędza z nim bardzo dużo czasu poza domem, nie musi się meldować swoim rodzicom, gdzie jest, z kim, co robi. Pije, chodzi na imprezy. Zero kontroli, co nie pasuje do wzorowej rodziny katolickiej.

Zamykając temat postaci, może skupię się na wydarzeniach ukazanych w utworze. Dużo się dzieje, jednak powieść nie jest przeładowana akcją. Wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Autorka starała się napisać prostą powieść dla młodzieży, która zbytnio nie namiesza im w głowie skomplikowaną akcją, co jej się udało. Każda nowa rzecz wyjaśniana jest na bieżąco, przez co nie trzeba zbytnio przypominać sobie co działo się wcześniej, ani nie trzeba zbyt dużo rozmyślać. W odpowiednich momentach wprowadzane są nowe postaci (na przykład Luc oraz Gabe). Ogólnie wszystko jest bardzo dobrze przemyślane, oraz bardzo dobrze napisane.

Do przeczytania bardzo zachęciła mnie okładka. Ładna dziewczyna na środku a po jej bokach dwóch przystojnych chłopaków. Całości dopełnia dość specyficzne tło. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim. Po obejrzeniu okładki łatwo można się domyślić, że jednym z motywów zastosowanych przez pisarkę będzie trójkąt miłosny, co jest częste w powieściach młodzieżowych. Jednak nie wiedziałam, że postaci dwóch chłopaków i wybór między nimi będzie symbolizował opowiedzenie się między Niebem a Piekłem. Krótko mówiąc okładka zawiera kilka wskazówek o treści utworu.

Podsumowując. Książka spodobała mi się. Fabuła jest interesująca, akcja łagodnie się rozwija. Są także wątki romantyczne, na które ostatnimi czasy zwracam większą uwagę niż wcześniej. Całość utworu spodobała mi się. Pisanie wydarzeń z perspektywy Luca oraz Frannie było dobrym pomysłem. Jeśli choć na chwilę chcecie oderwać się od codzienności to ta lektura wam w tym pomoże.
 
Moja ocena: 8/10

Za możliwość zapoznania się z życiem Frannie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.
Recenzja opublikowana na:

5 komentarzy:

 1. "Demonów" nie czytałam i chyba nie zacznę dopóki nie ukażą sie wszystkie tomy- no chyba że są tylko dwa :P Jeśli chcesz przeczytać coś jeszcze w tym klimacie to polecam "Wizje"- Danieli Sacerdoti (dziś skończyłam czytać tom drugi) bardzo fajna seria. A nawet jedna z najciekawszych ostatnimi czasy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za polecenie :) Możliwe, że postaram się ogarnąć tą książkę i jak najszybciej ją przeczytać :)

   Usuń
 2. Gdy zaczęłam czytać Twoją recenzję, to pomyślałam, że to książka nie dla mnie. Ale jak już kończyłam, to coś tam w środku zaczęło mnie kusić, ciągnąć do niej.. Rozglądnę się za nią, bo na prawdę mnie zainteresowała. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno czytałam.. dla osób, które lubią tego typu książki będzie znakomita. Mnie się w sumie podobała, ale nie wiem jak byłoby teraz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka kusi mnie odkąd tylko została wydana. Muszę w końcu ją przeczytać, szczególnie po takiej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Chwila dla książki , Blogger